Освітлення для гідропоніки

Освітлення для гідропоніки зазвичай складається з ламп денного світла, які споживають небагато електроенергії і дають хороший світловий потік. Однак не все так просто. Рослини - живі і досить вимогливі істоти, а часом і вельми примхливі в питаннях висвітлення. Досвідчені садівники і городники відмінно знають всі ці речі. Тому вибір тієї чи іншої схеми освітлення треба узгоджувати з фахівцями по рослинах.
Однак є кілька загальних рекомендацій. При виборі ламп слід враховувати:
економічність, тобто скільки грошей буде витрачено на освітлення всього цеху або теплиці;
вид і склад спектру (про це трохи пізніше);
де краще розміщувати лампи: нагорі (верхнє освітлення) або між кущами рослин (внутріценозное освітлення), про це теж трохи нижче;
скільки тепла виділяє лампа.
Про спектрі випромінюваного світла
Певні види рослин люблять строго відомий вид спектра, а й це ще не все: з'ясувалося, що в момент початку зростання рослини воно може любити один світло, а в міру дозрівання плодів інший. Так вони пристосовуються до зміни пір року, тому доведеться і в теплиці зробити щось подібне, щоб перехитрити рослини або, інакше кажучи, створити для них звичну і комфортну середу.
Виявляється, коли рослини вже цвітуть або плодоносять, то найкраще їх висвітлювати червонуватим або оранжевим світлом, найбільше схожим на сонячне світло. Для цього найкраще підходять натрієві лампи для зовнішнього освітлення, які недорогі і економічні. Однак розсаду висвітлювати одними натрієвими лампами можна, необхідно поєднання з лампами синього світла (підійдуть деякі галогенові лампи).
А ось зелень, особливо петрушка, кінза, базилік, кріп люблять лампи білого світла, проте є тонкощі і нюанс и відносно спектра.
Якщо для вирощування рослин потрібен білий світ, то рекомендується використовувати світлодіодні лампи. Вони вже цілком доступні за ціною, не виділяють багато тепла і економічні. Середня світлодіодна фітолампи для рослин видає від 16 до 25 ват потужності, а на квадратний метр потрібно в середньому 2.5 таких лампи.
Внуріценозное освітлення
Це освітлення знизу, між рядами рослин. Іноді це вигідно, тому що навіть нижнє листя отримують достатньо світла. Однак важливо вибрати лампи з невисокою тепловіддачею, щоб не обпекти рослини. У будь-якому випадку число і вид ламп повинен розрахувати економіст, так як все це лягає в собівартість готової продукції.