Світлодіодні LED лампи і фітолампи для рослин
Здорова конкуренція підштовхує фермерів поступово переходити на вирощування рослин в частково або повністю контрольованих умовах. Основою цих «контрольованих умов» є в тому числі системи освітлення для рослин і теплиць. Детальний розгляд всіх переваг і застосувань штучного освітлення для рослин ми зробимо в окремій статті, а тут коротко перерахуємо основні з них.
Світлодіодні LED лампи для рослин допомагають:
- строго дотримуватися тривалість світлового дня, а так само збільшувати її коли це необхідно аж до 24 годин (є види які переходять на цвітіння тільки при 12 і більше годин світлового дня);
- зводити так звані «вертикальні ферми» збільшуючи в 10 разів доступну фермі площа;
- строго дотримуватися графіка відвантажень вирощеної продукції;
- розширюють сезон на ранню весну і пізню осінь для теплиць без підігріву, і до цілого року в разі закритих приміщень;
- допомагають підібрати ідеальний спектр для рослин і мінімізувати використовувану енергію для освітлення, а так само максимізувати віддачу.
Численними дослідами було виявлено та підтверджено, що рослинам для нормального росту і дозрівання не потрібно повний спектр денного світла. Це слід вже хоча б з того, що ми бачимо рослини зеленими тому, що вони відображають зелену складову повного денного спектру.
Розповімо трохи про кожен тип ламп які можна використовувати для вирощування рослин.
лампи розжарювання
Лампи розжарювання заслужено пішли на пенсію і сьогодні представляють лише історичну цінність. Ефективність ламп розжарювання знаходиться на рівні 5-15%, більша частина енергії йде в тепло і інфрачервоний спектр. Через відсутність в спектрі лампи розжарювання синьої складової, в реальності їх можна використовувати тільки в парі з холодними (6500К) люмінесцентними лампами.
Люмінісцентні лампи
Люмінесцентні лампи існують у великій безлічі варіантів і типів. Вони отримали широке розповсюдження через свою дешевизну, простоти установки і відмінних показників ефективності. Але на сьогоднішній день поступово виходять з обороту оскільки через парів ртуті входять до складу наповнює їх газу, щодо люмінесцентних лам у багатьох країнах були введені дискримінаційні обмеження і заборони на законодавчому рівні.
Як джерела світла для рослин, люмінесцентні лампи є відмінним вибором по хорошей цене. До переваг можна віднести високу світлову віддачу, слабке нагрівання, мале енергоспоживання і рівномірність освітлення. Встановлюючи люмінесцентні лампи для вирощування рослин, слід упевнитися в тому, що в спектрі присутній синя складова, а самі лампи необхідно розмістити не ближче ніж в 20 см від рослини (краще 25-30 см.). Досвідчені гровер підбирають кілька видів ламп для кожного етапу життєвого циклу рослин. На етапі активного зростання краще підійдуть лампи холодного спектра (6000К) з великою часткою синього, а на період цвітіння лампи краще замінити на більш теплі в 2000К, але в них так само має бути присутня синя складова, повністю виключати синю частину спектру можна.
газорозрядні лампи
Газорозрядні лампи є відмінним варіантом у випадках коли необхідно висвітлювати великі площі і приміщення з прийнятними енергетичними затратами. На теперішній момент нормальної віддачею газорозрядних ламп вважається 150лм / Вт, але ви цілком зможете знайти екземпляри і з більш високою віддачею. Недоліком є те, що для газорозрядних ламп необхідно докуповувати і монтувати дороге пусковий обладнання без якого вони працювати толком не будуть (перегорять за день).
Газорозрядні лампи існують декількох видів: ртутні, натрієві і металлогалогеновие. Для сучасних газорозрядних ламп виробники декларують 10000-20000 годин (1.5-3 року) безвідмовної роботи. Різні типи газорозрядних ламп відрізняються по що випускається ними спектру. Натрієві лампи дають більш тепле світло в межах 1800-4200К, металлогаллогеновие лампи в свою чергу дають трохи більше повний спектр близький до денного з температурою до 6500К. Цю різницю можна ефективно використовувати підбираючи краще висвітлення для різних етапів життєвого циклу рослин. Для фази активного росту ми рекомендуємо використовувати металлогалогенновие лампи, а для етапу цвітіння і дозрівання плодів використовуйте натрієві лампи з теплим спектром.
Світлодіодні лампи
Лампи і світильники на основі світлодіодів - найпрогресивніший і зручне рішення на сьогоднішній день. Світлодіодну лампу для рослин легко відрізнити від інших за специфічним кольором випромінюваного нею світла. Такі лампи випромінюють характерний малиновий світло, в слідстві використання червоних і синіх світлодіодів в співвідношенні 4/1.
Світлодіодні фітосветільнікі і лампи мають ряд переваг перед іншими джерелами світла:
- світловіддача на рівні або вище ніж у газорозрядних ламп;
- більш точний спектр і пропорція червоного і синього;
- компактність;
- відсутність нагрівання і тиша;
- зручність монтажу і зручний кут розсіювання світла (не потрібні відбивачі);
- виробники декларують 20000-30000 тисяч годин роботи.
Єдиним мінусом фітосветільніков на основі світлодіодів є велика ціна, оскільки вони є нішевим продуктом і не виробляються в кількостях порівняних з іншими звичайне освітлення.